Jednym z podstawowych suplementów stosowanych w sportach siłowych i wytrzymałościowych jest odżywka białkowa. Choć przeznaczona jest głównie dla osób trenujących siłowo, to każdy sportowiec może jej spróbować. Jakie są rodzaje odżywki białkowej i jakie zadania ma odżywka białkowa?

Rodzaje odżywek białkowych

Odżywki białkowe dzielimy na koncentraty, izolaty i hydrolizaty, które różnią się między sobą sposobem produkcji i zawartością białka. Ważną różnicą jest również przyswajalność, która jest bardzo ważna u każdego sportowca, czasami nawet ważniejsza niż ilość samego białka. Tego typu odżywki są najczęściej wyprodukowana na bazie białka serwatki, które zawiera wszystkie aminokwasy niezbędne dla człowieka. Jednak jaki jest cel suplementowania odżywki białkowej?

Suplementacja odżywką

Głównym celem odżywki białkowej jest dostarczenie do organizmu pokaźnej dawki białka, który jest jednym z niezbędnych składników do życia. Dla sportowców jest ważny gdyż jest głównym składnikiem budulcowym mięśni. Przy prawidłowej diecie początkujący sportowcy nie muszą suplementować białka, jednak profesjonaliści nie są w stanie dostarczyć wymaganej ilości białka samym pokarmem, wtedy sięgają po odżywki białkowe. Dlatego jest ona tak popularna w sportach siłowych.

Categories:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *